Reklaamfoto pildistamine
Mis on reklaamfoto?
Reklaamfotoks võib põhimõtteliselt nimetada iga fotot, küll aga oleme fotostuudios teinud tellijale lihtsuse huvides selge erinevuse – tootefoto on valgel taustal pildistatud pilt toote ülevaatlike omaduste edasi andmiseks, reklaamfoto puhul on tegu lavastusega – toode on ruumis koos ümbritsevaga looga. Kokkuvõtlikult:
Reklaamfoto
Tootefoto
Kui tootefoto puhul on eesmärgiks objektist võimalikult hea ülevaate saamine, siis reklaamfotol ei ole see primaarne. Nagu ka juuresolevatelt piltidelt näha, saab objekti detailidest paremini aru tootepildilt, reklaamfotol on pildi rõhk suunatud emotsioonile.
Teine võimalus eristamiseks on pildi fookus – kas pildil näidatakse ainult ühte konkreetset toodet või tootegruppi? Näiteks siin näidatud Myrt’i tootepilt kvalifitseerub pigem reklaamfotoks, kuigi on valgel taustal.
Nagu siin toodud näidetest näha, on reklaamfoto ja tootefoto vahel väga hägune piir ja tõttöelda ei ole selle piiri tõmbamine tihti ka vajalik. Küll aga peame stuudios fotot luues eelnevalt aru saama – mis on foto eesmärgiks?
Reklaamfoto lavastamine
Reklaamfoto on oma olemuselt lavastus – väga harva õnnestub hea foto pildistada otse, päris elust. Sõltuvalt pildistatavast tootest ja kontseptsioonist võib lasvastus olla tagasihoidlik kompositsioon stuudios või väga mahukas ehitus, näiteks tubade sisustamine mööbli pildistamiseks.
Lavastus mööblitootjale Ecofurniture.
Lavastused on oma olemuselt räptsepatöö – igale pildistamisprojektile otsime sobiva keskkonna ja stilistika. Lavastuste keerukus ja loominguline juhtimine võib olla tellija poolt ette antud või jäetud meie otsustada – meile meeldib kaasa mõelda ja luua häid, vaatajat kõnetavaid pilte!
Reklaamfoto lavastamisel tuleb mõelda paljude detailide peale, mõned neist oleks:
Asukoht
Väljaspool stuudiot pildistamisel on oluline, kas asukoht on kergesti ligipääsetav ja segavatest faktoritest vaba? Pildistamine professionaalses resotarani köögis võib tunduda lihtsa mõttena aga kui ainukeseks võimaluseks on seda teha kell 01:00 öösel, et mitte panna köögi normaalset tööd seisma, muutub asi juba keerulisemaks. Kuidas on lood ruumide välimuse muutmisega pildistamise tarbeks, kas sisustust saab/võib liigutada, juurde tuua, vähemaks võtta?
Stilistika ja rekvisiidid
Mida keerukamad rekvisiidid või spetsiifilisem stilistika, seda keerukamaks muutub ka projekt. Tihti on tellijatel endal olemas teemaga haakuvad lisad, küll aga oleme alati valmis seda täiendama või kogu stilistika loomise enda peale võtma. Toidufotode puhul on tihti vaja katta söögilauad, mööblifotode puhul sisustada terved elutoad. Kasutades pildistamisel modelle, tuleb planeerida jumestus, soeng, riietus ja lisatavad aksessuaarid.
Modellid
Reklaamfotodel leiduvad modellid tuleb eelnevalt leida – kas tellija või fotograafi poolt. Alates tuttavate seast otsimisest kuni professionaalsete modelliagentuuride kasutamiseni, kõik sõltub foto eesmärgist ja eelarvest.
Järeltöötlus ja erilahendused
Kõike ei ole mõtet päriselt lavastada, on hetki, kus fotomontaazi või 3d visualiseerimise kasutamine tuleb mõistlikum. Alustades lihtsamatest värvivahetustest kuni esemete lisamise ja kaotamiseni pildil, või tervete fantaasiamaailmade loomiseni.
Kes on reklaamfoto sihtrühm?
Reklaamfoto puhul on oluline tunda sihtrühma. Stereotüübid ei tööta. Ammu on möödas ajad kus naisi kõnetati roosa värvi ja lilleliste mustritega – vaja on päriselt ka aru saada, millega Sinu reklaami tarbijad tegelevad, mis on nende jaoks oluline, keda kuulavad? Tõenäoliselt on pildimaterjali tellimise hetkeks neile küsimustele juba ka vastus leitud, kui ei, siis on õige hetk sellele mõelda.
Sihtrühma selgemaks visualiseerimiseks soovitame luua personad – fiktiivsed kliendid, kes on üldistused mingist Sinu toote tarbijasegmendist. Personade loomisel tasub vältida stereotüüpide loomist lihtsatel andmetel – näiteks vanus ja sugu. Kõiki naisi ei huvita shoppamine, mehi õlu ja võidukihutamine. Keskendu oma sihtrühma huvidele, nende tarbimisharjumustele ja sellele, kuidas nad kulutavaad oma vaba aega (ja raha).
Sellise info põhjal on juba hea algus tehtud reklaamfoto lavastuse väljatöötamiseks.
Reklaamfoto loo jutustajana
Reklaamfoto juures on oluline emotsioon ja lugu. Kuidas seda toodet kasutatakse, kes teda kasutab, kus seda kasutatakse?
Hea foto vastab neile küsimustele ja jutustab läbi pildi väikese loo.
Näiteks pildistasime metsaveohaaguseid Tartu firmale Scandicon. Looks on kuvand põhjamaisest tootjast, kelle tooted on testitud ja kasutuses keerulistes oludes – mägisel Skandinaavia maastikul.
Kui valgel taustal fotot vaadates saab detailselt aru toote omadustest aga mitte taustaloost, siis looduses tehtud pilt paneb toote konteksti ja aitab vaatajal kaugemale mõelda.
Tihti tuleb selliste lavastuste loomiseks kasutada 3d visualiseerimist või fotomontaazi, ka eelmainitud pildistamisel kasutusel olnud Skandinaavia mägimaastiku ei olnud Tartu ümbruses võtta ja pildi tarbeks sai see loodud järeltöötluses.
Reklaamfoto keskkonna loomine
Iga reklaamfoto vajab omanäolist keskkonda – olgu selleks mööbel, metsaveohaagised või aksessuaarid. Reklaamfoto pildistamisel ongi põhiliseks hinda kujundavaks komponendiks just keskkonna loomine – kas kasutame ära juba olemasolevaid kohti või hakkame looma täiesti uut. Kõige eelarvesõbralikum on alati kasutada olemasolevaid kohti, vajadusel dekoreerides või arvutis järeltöötluse käigus neid parandades. Arvestama peab siiski, et see ei ole alati kõige paindlikum lahendus ja mõnikord on mõistlik luua täiesti uued võttekohad – kas ehitada füüsiliselt või luua arvutis 3D programmi abil.
Reklaamfoto hind
Reklaamfoto loomine on rätsepatöö ja valmiskujul hinnakirja pakkuda ei saa. Siit mõned komponendid, millest moodustub projekti hind: